mobile-menu

Po co rozmawiać z dzieckiem o seksualności?

Rozmowy z dziećmi o seksualności są dla wielu rodziców trudne. Oczywiście, chcą, aby dzieci pozyskały rzetelną wiedzę w tym zakresie i są świadomi tego, że jest to ważne, ale tematyka seksu sprawia, że bywają onieśmieleni, speszeni, zawstydzeni i najchętniej oddaliby inicjatywę w zakresie edukacji seksualnej innym. Dlatego już 30 stycznia zapraszamy na warsztat dla rodziców i opiekunów „Jak i po co rozmawiać o seksie”.

DLA KOGO: dla rodziców/opiekunów dzieci do wieku wczesnoszkolnego
KIEDY: 30 stycznia, godz. 18.30 – 21.00
GDZIE: Instytut Pozytywnej Seksualności, ul. Dobra 4/26, Warszawa
KOSZT: 95 zł do 17 stycznia, 120 zł do 30 stycznia
PROWADZENIE:
Anna Grochulska, psycholożka, seksuolożka i terapeutka EMDR
Anna Zaleska, seksuolożka, trenerka i edukatorka seksualna

Rozwój psychoseksualny małego człowieka zaczyna się już w brzuchu mamy. Dorośli wolą jednak nie myśleć o dzieciach jako o seksualnych istotach, zwłaszcza kiedy są małe. Często przypisują też seksualne znaczenie zachowaniom dzieci, patrząc przez pryzmat swoich dorosłych doświadczeń, podczas, gdy małe dzieci – pozbawione tego punktu widzenia – poznają po prostu swoje ciało i jego funkcje. Dla malucha własne ucho czy narządy płciowe to po prostu części ciała, które należy zbadać z należytą starannością i sprawdzić jak działają.

Warto rozmawiać z dziećmi o seksie, bo dzięki temu mogą dowiedzieć się o najintymniejszej sferze swojego życia w najbezpieczniejszym środowisku – czyli w domu, od rodziców czy opiekunów. Dzieci, którym w domu mówiono o emocjach, związkach, zdrowiu i sferze seksualnej w przystępny dla nich sposób, które uczono, że ciało i seksualność to coś pozytywnego, łatwiej zaakceptują siebie, a w przyszłości będą w stanie tworzyć udane związki oparte na zaufaniu i szacunku do siebie i partnera. Edukacja seksualna to dobra inwestycja w przyszłość i najlepszy sposób chronienia dzieci przed wykorzystaniem.

Ale… Żeby to zrobić, często rodzice sami muszą przełamać w sobie wstyd i nauczyć się rozmawiać o własnej seksualności. Muszą też popatrzeć na świat oczami dziecka i zrozumieć jego perspektywę, kiedy słyszą pytanie „skąd biorą się dzieci”.

Już w styczniu będzie okazja, aby się tego dowiedzieć i potrenować rozmawianie z dziećmi na temat seksualności. We współpracy z Sekskomunikacja Anna Zaleska organizujemy warsztat dla rodziców, podczas którego będziesz mieć okazję:

  • Przećwiczyć rozmowę z dzieckiem.
  • Sprawdzić, jakim językiem się porozumiewasz w sferze seksualności.
  • Zastanowić się, jakie masz przekonania na temat seksualności i jak to wpływa na obraz seksualności, który mniej lub bardziej świadomie przekazujesz dziecku.
  • Zastanowić się nad tym, co twoje dziecko już może wiedzieć o seksie i czy to jest na pewno to, co chciałbyś/chciałabyś, żeby wiedziało.

 


INTROSFERA
Terapia i Rozwój

Skontaktuj się z nami, odpowiemy na Twoje pytania

Dobrodzieja 29A, 02-998 Warszawa

tel. +48 518 161 944

kontakt@introsfera.pl