mobile-menu

EMDR – zostawić przeszłość za sobą

Doświadczenie sytuacji, kiedy nasze życie lub życie naszych bliskich jest zagrożone, może zostawić w nas ślad, który przeszkadza nam normalnie funkcjonować. Co to znaczy? Po upływie kilku miesięcy możemy nadal przeżywać koszmary dotyczące tego wydarzenia, mieć problemy ze snem czy koncentracją, a to pogarsza nasze funkcjonowanie w pracy, szkole, w życiu codziennym. Będziemy stale myśleć o tym co się stało i mieć takie poczucie, jakby to działo się tu i teraz. Będziemy drażliwi, pobudzeni, nie będziemy mogli odzyskać spokoju. Bardzo możliwe, że odsuniemy się od ludzi, nic nie będzie nam sprawiało przyjemności, spadnie nam libido. Będziemy unikać miejsc, sytuacji, rozmów, osób lub czegokolwiek, co w jakiś sposób kojarzy nam się z traumatycznym wydarzeniem. Możemy mieć wrażenie, że wariujemy i że nie mamy już kontroli nad własnym życiem.

Dlaczego tak się dzieje?

Nasz mózg inaczej koduje zwykłe sytuacje, a inaczej te ekstremalne. W przypadku zdarzeń traumatycznych jak: wypadek komunikacyjny, katastrofa naturalna, atak terrorystyczny, zamach, morderstwo, pobicie, gwałt, molestowanie seksualne priorytetem dla naszego organizmu jest przetrwać, a nie dobrze zapamiętać i nadać znaczenie temu wydarzeniu. Dlatego też czasem nie wiemy nawet dlaczego nasze ciało reaguje lękiem, czy wzbudzeniem na sytuacje, ludzi, rzeczy, zapachy, dźwięki, które z pozoru nie mają żadnego związku z przeżytym doświadczeniem. Dzieje się tak, ponieważ mamy to wydarzenie zapisane bardziej „w ciele”, niż w świadomości. Nasz mózg czasem nie potrafi sam przetworzyć traumy tak, aby została ona zamknięta w przeszłości i dając sygnały naszemu ciału, że zagrożenie jest nadal aktualne, nakręca cały mechanizm.

Jak temu zaradzić?

W latach osiemdziesiątych XX wieku w USA Francine Shapiro opracowała nowe podejście – terapię EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), najczęściej tłumaczoną jako „terapia odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych”. Ta prężnie rozwijająca się i dobrze przebadana dziedzina terapii polega na przekształceniu traumatycznego wspomnienia za pomocą bilateralnej stymulacji mózgu, w taki sposób, aby dręczące nas odczucia (obrazy, dźwięki czy myśli), nasze negatywne przekonania na swój temat (np. jestem wszystkiemu winny/-a), reakcje naszego ciała (pobudzenie, kłopoty ze snem), emocje (lęk, poczucie winy, strach) związane z ciężkim przeżyciem straciły na sile i stały się zamkniętym rozdziałem w naszym życiu.

Jak to wygląda w praktyce?

Wspólnie z terapeutą identyfikujemy te odczucia i szukamy zdarzenia z przeszłości, które możemy z nimi powiązać. Przetwarzamy to źródłowe wspomnienie koncentrując się na najgorszym obrazie z nim związanym i na naszych negatywnych przekonaniach, emocjach i wrażeniach z ciała. Stymulując naprzemiennie obie półkule mózgu obniżamy poziom negatywnych odczuć, a następnie wzmacniamy pozytywne przekonania na swój temat używając tej samej metody. Budujemy w ten sposób nową siatkę neuronalną, w którą wpisujemy trudne doświadczenie, dzięki czemu przestaje ono odtwarzać się na nowo w teraźniejszości. Kolejnym etapem jest przepracowanie naszych aktualnych problemów i wzmocnienie nowych sposobów radzenia sobie na przyszłość.

Sesje terapii EMDR trwają 90 minut i odbywają się raz na 2 tygodnie, a ich liczba jest uzależniona od indywidualnej historii osoby, która się zgłasza się do gabinetu.

 


INTROSFERA
Terapia i Rozwój

Skontaktuj się z nami, odpowiemy na Twoje pytania

Dobrodzieja 29A, 02-998 Warszawa

Jaracza 3 lok. 16a, 00-378 Warszawa

tel. +48 518 161 944

kontakt@introsfera.pl